Anasayfa / Sağlık / Genel Sağlık / Güzel Öpüşmenin Sırrı Ağız Sağlığındadır!

Güzel Öpüşmenin Sırrı Ağız Sağlığındadır!

Hayatında özel birisi var ve sevgini haykırarak ilan etmek mi istiyorsun? Ağzınız öpüşmek için gereken sağlığa ve hijyene sahip mi? Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer doğru ağız hijyeninin gerçekten gerekli olduğunu söylüyor.

“Ağız sağlığını artırmanın en iyi yolu en az altı ayda bir diş hekimini ziyaret ederek muayene olmak ve dişleri temizlettirmek, diş ipi kullanmak ve dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Ağız ve diş sağlığı öncellikle evde doğru bakımla başlar. Evde doğru bakım için ise günde en az iki kez ve yine en az iki dakika boyunca dişlerin fırçalanması gerekir. Günde en az bir kez de dişi ipi ile dişlerin arası temizlenmelidir.”

Dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekenler

“Dişlerinize yapışan bakteriler zamanla plak oluşumuna neden olur. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak bakterilerin dişlerinizin üzerinde plak oluşturmasını önleyebilir, diş çürümesini ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca bakterilerin ağızda oluşturduğu kötü kokuları da önleyebilirsiniz. Nefesinizin kötü kokmasını önlemek için dilinizi fırçalamayı da unutmamalısınız.”

Diş ipi kullanımı ihmal edilmemeli

“Fırçalama çok etkili olsa da, dişler arasında ve plak bakterilerinin gizlenebileceği diş eti altındaki küçük alanlara erişemez. Ancak diş ipi bunu başarabilir yapabilir. Dişlerinizin arasını temizlemek ağız sağlığı ve hijyeninin yanı sıra size rahatlık hissi de verecektir. Temiz olduğundan emin olduğunuz dişler size özgüven sağlar. Özel ilişkilerinizde ve sosyal hayatınızda kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olur.”

Düzenli diş hekimi ziyareti sağlığınızı da korur
“Son olarak, düzenli doktor muayenesi ve profesyonel temizlik, ağız sağlığının ve hijyeninin vazgeçilmez bir parçasıdır. Çünkü düzenli fırçalama ve diş ipi bile, diş yüzeyleri üzerinde oluşan ve tartar olarak adlandırılan sert plakayı temizleyemez. Bunu sadece diş hekimi temizleyebilir. Ayrıca düzenli diş hekimi ziyareti ile diş çürüğünü, diş eti hastalığını ve ağız sağlığınıza yönelik diğer tehditleri teşhis edebilen kapsamlı bir muayene olma imkanı yakalarsanız. Genel sağlığınızı tamamen etkileyen çürük ve diş eti iltihaplarının erken teşhisini ve tedavisini sağlayarak hem ağız ve diş sağlığınızı hem de genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.”

Ağız temizliği ilişkinizi güzelleştirir

Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer “Ağız kokusu sadece ilişkilerinizi olumsuz yönde etkilemez. Bu aynı zamanda olası bir sağlık sorunun da işaretçisi olabilir. Birçok çiftin ilişkisini olumsuz yönde etkileyen ağız kokusunun teşhisi ve tedavisi için düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın sağlıklı ve temiz bir ağız güzel bir ilişkinin en önemli parçasıdır.”

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Bağımlılık Yapan Yiyecekler!

Uzmanlar yenilen yiyecekler ve içeceklerin arasından bağımlılık yapanları tespit ettiler. Peki o besinler hangileri? İşte bağımlılık yapan o yiyecekler!

Gençleştiren Yiyecekler

Günde birkaç öğünde masanızdan eksik etmeyeceğiniz bu yiyecekler sayesinde kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedeceksiniz. İşte sizi zinde tutacak yiyecekler!

Panik Atağın Belirtileri!

Nefesiniz mi daralıyor? Boğulacak gibi mi oluyorsunuz? Panik atak olabilirsiniz. İşte panik atağın belirtileri!

Kanserle Dans Derneği ve Europa Donna Türkiye’nin liderliğindeki Yeni Hikayeler projesi bu sene metastatik meme kanseri hastaları için “Umutlar Çiçek Açsın” dedi.

Obeziteyi Önlemek Mümkün!

Obezite çağımızın en büyük hastalığı. Dünya bu hastalığa çare ararken aslında bu hastalığı önleyen birçok etken ve egzersiz var. Peki bu hastalığı önlememizde bizlere neler yardımcı oluyor?

Rokanın Mucizevi Faydaları

Turpgiller familyasından roka acımsı tadıyla hayatımızda yer alan bitkilerden biri. Peki ya rokanın birbirinden etkili faydalarından haberdar mısınız? İşte rokanın 10 mucizevi faydası...

Dikkat! Diş Ağrınız Varsa…

Diş ağrısı hepimizin ortak korkusu ağrıdığında geçmez, geçtiğinde de etkisini uzun süre üzerinizden atamazsınız. Peki bu ağrıların sebebi ve tedavisi mümkün mü?

Sararmış Dişler İçin Doğal Çözümler

Evde diş beyazlatmanın doğal yolları ile siz de arzu ettiğiniz mükemmel dişlere kavuşacaksınız. Nasıl mı? İşte çözümler...

Yeni Yılda Beslenme: Nasıl Başlarsanız Öyle Gider…

Yılbaşı akşamı çoğu insan için sınırsız yemek ve alkol almak anlamına gelse de yeni yıl gecesini yine sağlıklı,keyifli ve yemek bakımından sağlıklı geçirmek ve ertesi güne de sağlıklı uyanmak mümkün. İşte yeni yıla nasıl sağlıklı girilir sizler için araştırdık!

10 Adımda “1 Ocak” Detoksu

Yılbaşı sofrasında yiyip içtiklerine fazla dikkat etmeyen hatta ‘bir geceden bir şey olmaz’ diyerek ölçüyü kaçırmakta sakınca görmeyenlerdenseniz bu haber tam sizin için! İşte 10 adımda “1 Ocak” detoksu...