Anasayfa / Sağlık / Genel Sağlık / Soğuk Havada Böyle Nefes Alın!

Soğuk Havada Böyle Nefes Alın!

Soğuk hava, ülkemizde yaklaşık 3.5 milyon kişinin ortak sorunu olan astım ataklarını tetikleyebiliyor. Bunun sonucunda iş veya okula gidilemeyen gün sayısında artış, depresyon, sık sık acil servise başvurma gibi hastanın yaşam kalitesini düşüren tablolar gelişebiliyor. Tedavi edilmezse kalıcı hava yolu darlığı gelişebiliyor ve uzun yıllar sonra hastalık KOAH’a dönüşebiliyor. Oysa astım ataklarını doğru tedavinin yanı sıra basit önlemlerle kontrol altına almak mümkün!
Astım havayollarının duyarlılığının artması ve daralması ile karakterize, ataklar halinde seyreden kronik bir hastalık. Dünyada yaklaşık 300 milyon, ülkemizde de yaklaşık 3.5 milyon kişinin sorunu olan astım, özellikle kış mevsiminde hastalara zor günler yaşatabiliyor. Bunun nedeni ise soğuk havanın astım ataklarını tetikleyebilmesi!Çünkü soğuk hava astımlı hastaların havayollarının aniden daralmasına, yani spazma neden oluyor. Ayrıca kış mevsiminde sıkça gelişen ve kapalı ortamlarda daha kolay bulaşan viral ve bakteriyel enfeksiyonlar da astımı tetikleyen sebeplerin başında geliyor. Yine kışın kapalı mekanlarda ısınma sistemlerinin kullanılması sonucunda nem azalıyor ve yaşadığımız ortam aşırı kuru hale geliyor. Bu kuruluk da havayollarını olumuz etkileyerek astım ataklarını tetikleyebiliyor. Tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini düşüren, hatta hayatını bile tehdit edebilen astım atakları aslında basit önlemlerle kontrol altına alınabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu Demir, kış mevsiminde astım ataklarını kontrol altına almanın yollarını anlattı.

Burnunuzdan nefes alın:  Sıcak ortamdan soğuk havaya çıkış sırasında pamuk atkı veya şalla ağız ile burnunuzu örtmeye özen gösterin. Mümkünse burundan nefes alın ki burnunuz soğuk havayı ısıtıp, nemlendirerek akciğerlere daha ılık ve nemli hava gönderebilsin. Çünkü kuru ve soğuk hava öksürüğü tetikleyebiliyor.

İlaçlarınızı erken bırakmayın:  İlaçlar havayolu iltihabını ve ödemi baskılıyor, kasılı olan bronşları gevşetiyor. Bu nedenle nefes yoluyla aldığınız ilaçlarınızı erken kesmeyin. İlaçlarınızı mutlaka hekiminizin gözetiminde ve önerileri doğrultusunda kullanın.

Bol bol su için:  Aşırı kuru ortamlarda havayolu nemini kaybediyor ve gıcık öksürüğüne yol açıyor. Bu nedenle her gün 2 litre su içmeyi asla ihmal etmeyin. Su içmek havayollarının nemini korumasını sağlıyor. Mukus varsa inceleterek kolayca çıkmasına katkıda bulunuyor.

Nem düzeyini ayarlayın:  Aşırı kuru ortamlar gibi aşırı nem de asım ataklarını tetikleyebiliyor. Dolayısıyla yaşadığınız ortamın nem düzeyini yüzde 55 civarında tutun. Evin

Kapalı ortamlarda bulunmayın:  Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar astım ataklarını tetikleyen etkenlerin başında geliyor. Kışın özellikle solunum yolları salgınlarının olduğu dönemlerde kapalı, kalabalık ortamlarda bulunmakta kaçının.

Sosyal alışkanlıklarınıza dikkat edin:  Enfeksiyonlardan kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkayın. Tokalaşmak ve öpüşmek gibi sosyal alışkanlıklarınızı minimuma düzeye indirin.

Sağlıklı ve doğal beslenin:  Sağlıklı doğal beslenme, boya ve katkı maddelerinden arınmış beslenme tarzını tercih edin. Çünkü paketlenmiş, boyalı, katkı maddeleri içeren gıdalar astım ataklarına neden olabiliyor.

Her gece 7-8 saat uyuyun:  Yaz kış demeden her gece 7-8 saat kesintisiz uyumayı ihmal etmeyin. Unutmayalım ki 7 saatten az ve 10 saatten fazla uyuyanlarda bağışıklık sistemi zayıflıyor, bunun sonucunda da enfeksiyonlar daha sık gelişiyor.

Aşılarınızı ihmal etmeyin:  Mevsimsel grip aşısını, çıktığı ilk günlerde yaptırın ki kış aylarında yeterli sayıda antikor hazır olsun. Hekiminiz uygun görmesi durumunda zatürree aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Sigara dumanından uzak durun:  Yaz kış demeden sigara dumanından kaçınmanız da çok önemli. Çünkü sigara kanserojen olması yanı sıra bronş kaslarını kasılmasına, öksürüğe, hışıltılı solunuma ve astım atağının tetiklenmesine yol açıyor. Pasif olarak maruz kalınması bile özellikle çocuklarda ve bebeklerde tek başına astım gelişiminin nedenini oluşturuyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu Demir

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Bağımlılık Yapan Yiyecekler!

Uzmanlar yenilen yiyecekler ve içeceklerin arasından bağımlılık yapanları tespit ettiler. Peki o besinler hangileri? İşte bağımlılık yapan o yiyecekler!

Gençleştiren Yiyecekler

Günde birkaç öğünde masanızdan eksik etmeyeceğiniz bu yiyecekler sayesinde kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedeceksiniz. İşte sizi zinde tutacak yiyecekler!

Panik Atağın Belirtileri!

Nefesiniz mi daralıyor? Boğulacak gibi mi oluyorsunuz? Panik atak olabilirsiniz. İşte panik atağın belirtileri!

Kanserle Dans Derneği ve Europa Donna Türkiye’nin liderliğindeki Yeni Hikayeler projesi bu sene metastatik meme kanseri hastaları için “Umutlar Çiçek Açsın” dedi.

Obeziteyi Önlemek Mümkün!

Obezite çağımızın en büyük hastalığı. Dünya bu hastalığa çare ararken aslında bu hastalığı önleyen birçok etken ve egzersiz var. Peki bu hastalığı önlememizde bizlere neler yardımcı oluyor?

Rokanın Mucizevi Faydaları

Turpgiller familyasından roka acımsı tadıyla hayatımızda yer alan bitkilerden biri. Peki ya rokanın birbirinden etkili faydalarından haberdar mısınız? İşte rokanın 10 mucizevi faydası...

Dikkat! Diş Ağrınız Varsa…

Diş ağrısı hepimizin ortak korkusu ağrıdığında geçmez, geçtiğinde de etkisini uzun süre üzerinizden atamazsınız. Peki bu ağrıların sebebi ve tedavisi mümkün mü?

Sararmış Dişler İçin Doğal Çözümler

Evde diş beyazlatmanın doğal yolları ile siz de arzu ettiğiniz mükemmel dişlere kavuşacaksınız. Nasıl mı? İşte çözümler...

Yeni Yılda Beslenme: Nasıl Başlarsanız Öyle Gider…

Yılbaşı akşamı çoğu insan için sınırsız yemek ve alkol almak anlamına gelse de yeni yıl gecesini yine sağlıklı,keyifli ve yemek bakımından sağlıklı geçirmek ve ertesi güne de sağlıklı uyanmak mümkün. İşte yeni yıla nasıl sağlıklı girilir sizler için araştırdık!

10 Adımda “1 Ocak” Detoksu

Yılbaşı sofrasında yiyip içtiklerine fazla dikkat etmeyen hatta ‘bir geceden bir şey olmaz’ diyerek ölçüyü kaçırmakta sakınca görmeyenlerdenseniz bu haber tam sizin için! İşte 10 adımda “1 Ocak” detoksu...